fbpx

Nebuďme len okolostojaci

Kyberšikana, happy slapping, kybergrooming, sexting či kyberstalking. Javy, s ktorými sa môžeme stretnúť prevažne pri surfovaní na internete. Tak o týchto skutočnostiach boli podrobnejšie oboznámení dňa 20. 10. 2017 grafici z I.F a II.F. Katarína Hollá z UKF v Nitre, ktorá sa tejto problematike dlhodobo venuje, žiakom predstavila nielen, čo konkrétne sa za jednotlivými pojmami ukrýva, ale aj to, ako v prípade rôznych prejavoch internetovej kriminality postupovať. Konkrétne prípady obetí kyberšikany dokonale ilustrovali závažnosť tohto problému, ale aj to, čo sa môže stať, keď sme len okolostojacimi. Pridávame niekoľko dojmov:

„Myslím si, že nikto nemá šikanovať spolužiakov, kamarátov atď. Som proti tomu! Nikdy som sa s tým nestretla, ale veľmi ma to zaujalo, bolo to pre mňa veľmi poučné.“

„Nikdy som to nezažila na vlastnej koži. Prednáška bola inšpiratívna a odstrašujúca zároveň. Informácie boli zaujímavé a niektoré pre nás nové. Myslím si, že ľudia ktorí šikanujú len závidia druhému niečo, čo oni nemôžu mať a nevedia dosiahnuť.“

„Prednáška bola inšpiratívna. Veľa informácii bolo nových, niektoré nám však boli známe už z prednášok zo základnej školy. Ale zároveň bolo zarážajúce, koľko prípadov kyberšikany existuje a taktiež smutné, koľké sa skončili samovraždou. Na vlastnej koži som sa s tým ešte nestretla a nepoznám ani ľudí, ktorý by to zažili. Zaujímavé, ale zároveň kruté bolo, koľko rôznych spôsobov kyberšikany existuje.“

„Podľa mňa (pri kyberšikane) musí byť šikanovaný naozaj hlúpy, aby sa nechal zviesť. A ten čo šikanuje keby nevie koho šikanuje mohlo by sa to obrátiť proti nemu (tá obeť pri kyberšikane by mohla mať fakeové konto a údaje). Myslím si, že keby sú všetci normálny, tak sa z toho nič nestane.“

„Je to v pohode vedieť o tom niečo viac, je dobré, že nás o tom informuje škola, aby sa predišlo nejakému takémuto prípadu. Myslím si, že v našej triede sa také veci nedejú, ale je možne, že u dvoch alebo troch nie som si istý. Taktiež si však myslím, že tie osoby sa po tej prednáške možno už nebudú toľko „báť“ takýchto vecí a dajú si na ne pozor. Najviac ma zaujalo to, keď sa preberal sexting, asi práve preto, lebo som to zažil. Jedno dievča mi raz napísalo na fb, že či jej nepošlem fotku alebo video. Neurobil som tak. Prvá vec čo som urobil, že som išiel čeknúť jej profil a zistiť, či to je fejk. Lebo nemala žiadnych priateľov a profil bol založený asi len 2 týždne. Viac som jej nepísal ani nereagoval, proste som si ju blokol a bolo vybavené.

„Prednáška bola v pohode. Mohlo by byť viac takýchto prednášok. Celkom ma to zaujalo. Viac prednášok a viac tém by sa mohlo rozobrať. Poznal som pár prípadov, kde išlo o cyber bullying, ale vždy sa to poriešilo len v dobrom. Ale ja som nikdy nebol šikanátor alebo obeť.

Zaujalo ma to, aký malý trest dostala skupina z Poľska. Podľa mňa si zaslúžili určite väčší trest ako 3 mesiace. A najmä ten čo bol hlavný ‚organizátor‘.“

„Viem ako sa brániť kyberšikane v prípade, že by ma to postihlo. Ešte som sa s tým nestretol. Kyberšikana nie je podľa mňa správna. Myslím si, že ten kto chce šikanovať, tak si vždy nájde k tomu cestu…“

„Podľa môjho názoru to bolo veľmi náučné a záživné. Poučili sme sa na chybách druhých a boli sme informovaní, že nie je najlepšie v prípade šikany / kyberšikany byť ticho, či sme už šikanovaný alebo len pozorovatelia. Vždy keby sme o niekom vedeli mali by sme mu pomôcť a nikdy ho nenechať samého.“

„Zaujalo ma video otca ktorý rozprával o smrti syna, ktorý bol obeťou kyberšikany.“

„Prezentácia bola stručná a výstižná. Môj názor na prezentáciu je dobrý, ale skôr by som ju odporúčil mladšej generácií, ktorá je ovplyvniteľnejšia. Čakal som viac príkladov (napr. zo života)  ale chápem, že nebolo veľa času na prezentáciu. Celkový dojem bol dobrý, pripomenul som si temné stránky internetu a čo niektorí ľudia prežívajú alebo na čo sa nechajú nachytať.“

„Mne osobne to iba osvetlilo pár termínov, ktoré som moc nepoznal. Ostatné som už poznal z vlastnej skúsenosti, takže ma to moc neprekvapilo. Ale bavilo ma o tom počúvať a naučiť sa zopár nových vecí a počuť nejaké nové prípady.“