Dňa 5. 5. 2015 sa žiaci 5. ročníka vydali na cestu za spoznávaním života našich predkov. Navštívili 2 cenné lokality – Múzeum ľudovej architektúry v prírode v Martine a hrad Strečno.
Záujem o múzejnú prezentáciu bývania predkov sa vykrištalizoval v škandinávskych krajinách. V roku 1891 otvorili v Štokholme prvé múzeum v prírode (skanzen). Hlavnú myšlienku tohto diela vyjadruje nápis vysekaný do kameňa: „ Môže prísť deň, keď všetko naše zlato nepostačí na to, aby sme vytvorili obraz minulosti.“
Na Slovensku je v súčasnosti 10 skanzenov ( múzeí v prírode) a jedným z nich je aj Múzeum slovenskej dediny v Martine. Ide o najväčšiu expozíciu ľudovej architektúry na Slovensku. Zámerom tvorcov bolo vybudovať celoslovenské múzeum v prírode so všetkými významnými regiónmi. Podarilo sa však postaviť len niektoré, napr. Orava, Turiec, Liptov.
Pri prehliadke múzea nás sprevádzali veľmi ochotné pani sprievodkyne, ktoré žiakom všetko vysvetľovali. Zaujali ich najmä miesta, kde sa v nedávnej minulosti natáčala známa slovenská rozprávka Perinbaba. Deti si mohli tiež popri pohľade na staré usadlosti rozšíriť slovnú zásobu o historizmy – slová, ktoré označujú už nepoužívané predmety – napr. pavlač, vreteno, žarnov, rapkáč, trstenica. S posledným slovom sa žiaci stretli pri prehliadke starobylej jednotriednej školy z Petrovíc, pri ktorej usúdili, že sú vďační, že žijú v tejto dobe.
Druhým cieľom našej spoločnej cesty bol hrad Strečno. Zdá sa, že deti zaujal viac, možno i preto, lebo jeho zdolaniu predchádzal namáhavý výstup do kopca, a potom čarovný pohľad z výšky na okolitú krajinu. Našim žiakom sa páčili aj muzeálne exponáty z obdobia pravekých ľudí, rozprávanie o charizmatickej osobnosti Strečna – Žofii Bošniakovej, ale najviac ich aj tak upútal silný vietor na hradnej veži, ktorý všetkým poriadne strapatil vlasy. Bolo to skutočné dobrodružstvo, ktoré ich, veríme, presvedčilo o tom, že putovať po stopách našich predkov sa oplatí.
[nggallery id=193]
Elena Blašková